DOMKI-JERUTKI.PL
Robert Prusik

Stronę odwiedziło
205559
miłośników mazurskich kniei
Jerutki i okolice


Kościół w JerutkachJerutki
- wieś i miejscowość turystyczna na obrzeżach Puszczy Piskiej nad jeziorem Marksoby. W wiosce znajduje się zabytkowy kościół z XVIII wieku, plebania z początku XIX wieku, sąsiadujący z kościołem cmentarz oraz stary budynek szkoły.

Głównym walorem turystycznym Jerutek jest jezioro Marksoby, połączone Kanałem Marksobskim z jeziorem Wałpusz. Z jeziora wypływa rzeka Rozoga (nazwa początkowego jej odcinka to Jerutka), która dopływa do Narwi. Drugi walor miejscowości to lasy - obfitujące w wiele gatunków (często chronionych) roślin i zwierząt. Późnym latem i jesienią lasy te stają się szczególną atrakcją dla miłośników grzybobrań.

Przez Jerutki przebiega rowerowy szlak turystyczny, tzw. trasa "Juranda". Trasa wiedzie od Szczytna, przez Jerutki, Powałczyn, Babięta, Nowy Zyzdrój, Spychowo, Niedźwiedzi Kąt, Faryny do Rozóg,  stamtąd przez Klon, Stare Czajki, Świętajno i ponownie Jerutki wraca do Szczytna. Cała trasa liczy około 95,5 km, startując i kończąc drogę w Jerutkach skrócimy ją o około 20km.

Najbliższym miastem, a zarazem stolicą powiatu, w którym leżą Jerutki, jest Szczytno (ok. 11 km od Jerutek). Tu znajdują się ruiny zamku, który Henryk Sienkiewicz w "Krzyżakach" uczynił siedzibą komtura krzyżackiego (przed jego bramą stał w pokutnym worze Jurand, licząc na uwolnienie Danusi). Innymi zabytkami Szczytna są budynek ratusza, kościoły, gmachy sądu, starostwa, szpitala, dworzec kolejowy, mazurska chata z XIX w. i inne. Szczytno jest miejscem przecinania się wielu szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych i wodnych.